לצאת מבוסייר – השתתפות משרדנו בחקירת בית יוסף

לצאת מבוסייר

תוכן עניינים

ישנן חקירות בהן מן הצד האחד אנו גאים נורא על השתתפותנו בהן, ומן הצד השני נחשפים לזוועות מטלטלות; אלו למרבה הצער חלק בלתי נפרד מהתפקיד. משרד חקירות ליאור אייזינגר, סייע בכתבתה של העיתונאית נועה טל – לצאת מבוסייר, כתבה אשר חשפה את מעשיה של ישיבת בית יוסף שבצרפת.

מקורות השמורים לנועה טל ושותפיה לכתבה, מסרו על אירועי התעללות קשים המתחוללים בפנימיית בית יוסף בכפר קטן השוכן כ-100 ק"מ מזרחית לפריז.

במקורה, בית יוסף הוקמה על-ידי רב אשר דגל בשיטה חסידית של מוסר וחשבון נפש. לאחר פטירתו, ועם סיומו של קרב ירושה, אדם בשם יוסי עניאל השתלט על המקום והחזיק רב, ניתן בהחלט לומר מעין 'רב בובה' אשר היווה כפנים של הישיבה. הפנימייה שנועדה לסייע לילדים ונוער מן הקהילה החרדית אשר נתונים בקשיים , עטתה על עצמה סממנים ברורים של כת.

כלפי חוץ, הישיבה שווקה כמקום אידיאלי ומועדף עבור הורים רבים שחששו לדרכם של ילדיהם. מקום בו ישנן שפע של פעילויות וטיולים, מה שנקרא – להחזיר אל התלם. נשלחו לשם ילדים בגילאים צעירים, לרוב בין 12 ל-15, מבלי שהם ידעו כלל להיכן הם באמת נכנסים.

בפועל, דרכוניהם של באי הישיבה נלקחו, הם הוחזקו בתנאים קשים ובהם אלימות הייתה חלק בלתי נפרד משיטת 'החינוך'.

אני מתקשה למצוא את המילים לתאר את המאורעות, ומילותיו של אחד מן התלמידים אלי מסכמות זאת היטב:

'אם אתה חלילה שמח, התפיסה היא שיש לך איזושהי נפש תאומה שמשלמת על זה את המחיר. לכן, צריך להרביץ לך כדי לשחרר את השמחה. אתה מסתובב כל יום עם פנקס וצריך לרשום את החטאים שלך'.

היכן משרדנו נכנס לתמונה?

כאמור, העיתונאית נועה טל, עלתה על הסיפור והחליטה לבחון כיצד לחשוף את הכת ולהוביל לסגירתה.

כתבת הדוקו שיצרה, מלווה כמה יוצאי כת בניסיון להוציא את האמת אל האור. בשלב מסוים, יוצר עמה קשר אדם בשם רפי המספר לה כי יש ילד שזה עתה מנסה לברוח מישיבת בית יוסף.

רפי המתגורר בארצות הברית, מנסה לעזור לילד משפטית. הילד סיפר לרפי כי יש לו סרטים אותם צילם המתעדים את הזוועות אשר מתחוללות בישיבה.

נועה פנתה אל משרדנו ותוך שעות ספורות, נפגש חוקר ממשרדנו עם הנער בפינה נידחת, לקח את הסרטים ותיאם נקודות מפגש להמשך.

כאשר הסרטונים הגיעו למעוז חפצם, חלקם מזעזעים וחמורים, נולד הרעיון לחלץ את הילד, ויפה שעה אחת קודם.

ההיבט המשפטי

הסרטונים היוו ראיות משפטיות מוצקות וברורות לנעשה בישיבה. אולם הילד נמצא שם בחזקת הוריו, כלומר תחת החלטת הוריו אשר מהווים כאפוטרופוסים החוקיים שלו. 

רפי שכר עורך דין כדי לנסות ולמנות עצמו כאפוטרופוס לילד, אולם השופט האמריקאי לא מיהר לפסוק דבר שכזה. הערת אגב: רפי הצליח לחלץ משם את אחיו כמה שנים קודם לכן. מכאן ברורה הרבה יותר מעורבותו ההדוקה בנושא.

טסים לצרפת

קבענו עם רפי שנטוס לצרפת ושמקביל ינסה ליצור קשר עם הילד ולתאם לנו פגישה באותה הנקודה בה פגש בחוקר מטעמנו קודם לכן.

במשך שבוע ימים, לא נוצר שום קשר עם הילד. למרבה המזל, בלילה שלפני טיסתנו חזרה ארצה, רפי עדכן כי צלח במשימה.

2 בלילה, בנקודת מפגש נידחת, מגיע ילד בן 15, פניו אדומות וחבולות כשלדבריו המשגיח תפס אותו מחוץ למיטה ולכן 'פוצץ אותו מכות'. כששאלתי לשלומו נעניתי ב'עזוב, אני כבר רגיל לזה'.

החתמנו אותו על מסמכים הנדרשים לבית המשפט האמריקאי, וכל זאת תוך שאנו כבר יודעים כי ביום שני הקרוב הוא יחולץ. לא חלקנו את המידע עמו מתוך החשש שמא הדבר ייפלט וייוודע למנהלי הישיבה.

נאמר בכנות; הדבר הכי קשה שחווינו היה לשלוח אותו חזרה לשם. לבינתיים.

חוזרים ארצה ונערכים

שבנו לארץ, נערכנו בהתאם וביום ראשון עלינו לטיסה לצרפת, הפעם עם צוותי הצילום, אנשי המקצוע הנלווים ותכנית פעולה חילוץ עליה שקדנו עוד זמן רב קודם לכן. רפי טס אף הוא לצרפת והמתין לנו שם.

2 לפנות בוקר, בנקודת מפגש חדשה, פגשתי את הילד, הרגעתי אותו, הסברתי לו על שלבי תכנית הפעולה ועל גיבורי הסרט הממתינים לו במרחק קצר משם וכן על התהליך שהוא אמור לעבור בשעות הקרובות לצורך חילוצו מהמקום. חשוב מכך, הוסבר כי בקרוב הוא יעלה על מונית עצמאית. 

מכיוון שהילד נמצא באותו מקום תחת חסות הוריו המהווים כאפוטרופוסים החוקיים שלו, הרי שאם היינו לוקחים אותו עמנו, הדבר היה עשוי להיחשב כחטיפה ועבירה פלילית. בהתאם לכך, החלטנו לצייד אותו בכסף מזומן, לזמן למקום מונית, כדי שהילד יוכל לשלם עצמאית לנהג המונית, ובהתאם לבחירתו לבקש מנהג המונית אם הוא אכן רוצה לצאת מהמקום, לקחת אותו לשגרירות האמריקאית בפריז.

ציידנו אותו עם GPS וטלפון חירום לכל מקרה שהוא.

ההגעה לשגרירות

הילד הגיע לשגרירות האמריקאית, פנה למאבטחים כפי שהנחנו אותו. למקום הוזמנו אנשי המשטרה הצרפתית, ובשלב זה הצטרפו צוות התחקיר ומצלמות הטלוויזיה למקום.

המשטרה הצרפתית הבינה די מהר כי מתרחש כאן דבר מה משמעותי הרבה יותר מאירוע בודד.  היחידות החוקרות הובאו ומכאן החלה להתגלגל הפרשייה.

אדגיש ואומר: הקרדיט לכל הנעשה כולו לנועה טל. משרדנו נטל חלק בבניית תכנית החילוץ והליווי של הילד. התרגשנו ללוות את התהליך, ואנו מברכים את נועה על העשייה העיתונאית המבורכת.

לייעוץ ומידע השאירו פנייה:

או התקשרו:

זמינות 24/7

דילוג לתוכן