חוקרים פרטיים חוקר פרטי בלש פרטי חקירות משרד חקירות חקירות פרטיות חקירות חקירות חקירות חקירות חקירות חקירות פרטיות


שימוש נבון במכשיר הפוליגרף

מכשיר הפוליגרף, תודות לאולפני הסרטים ורשתות הטלוויזיה האמריקאיים, הפך לאחד הסמלים המוכרים ביותר של עולם החקירות. המכשיר הוצג לראשונה ב1913 ומאז עבר שינויים רבים עד לצורתו הנוכחית. מכשיר הפוליגרף הוא כלי מיני רבים המשמשים חוקרים במהלך החקירה. בעוד שרבים מאמינים כי הפוליגרף הוא מעין "מכונת אמת", המכשיר הוא כלי בדיקה מתקדם המאפשר לבוחן פוליגרף מיומן לזהות דיווח שיקרי אצל הנחקר. עוצמתו של המכשיר אינה בתוקף המשפטי שלו, אלא בחשיפת פרטים חדשים ויצירת אווירת חקירה מסויימת. כל אלו חשובים עד מאוד בכל פרוצדת חקירה, במיוחד במצבים בהם נראה כי מוצו כל הכיוונים.

בעולם המקצועי, המכשיר אינו נחשב לגלאי אמת, אך הוא בהחלט אחד הכלים המרכזיים והאפקטיבים ביותר. הכיצד? ובכן, החוק הישראלי אומנם אינו מקבל תוצאות פוליגרף כראיה בבית המשפט (אלה עם הסכימו על כך הצדדים מראש), אבל הוא משאיר פתחים רבים בהם המכשיר יכול לסייע לחקירה ואף להכריע אותה. בדיקת פוליגרף יכולה להפיק מידע רב שיניע את החקירה קדימה ויפתח כיווני מחשבה חדשים. גם אם אין באפשרותך להציג את תוצאות הבדיקה בבית המשפט, כראייה חד משמעית, משרד חקירות מנוסה ידע כיצד לנצל את המידע שהושג בבדיקה לטובתך. כשחושבים על פוליגרף, צריך לשים את ההבחנות המשפטיות בצד. פוליגרף נכנס לתמונה ככלי בידי החוקר ומטרתו לספק מידע שישמש מאוחר יותר כדי לייצר יכולת משפטית.

בהרבה מקרים סגנון החקירה ומהלכה, יחד עם האפקט הפסיכולוגי שבדיקת פוליגרף יכולה לעורר, יכול לייצר תגובות שיקרבו אותך לסיום הרצוי של המקרה. שימוש במכשיר פוליגרף מצריך הכנה רבה ובעיקר תכנון מראש. הפעלת אמצעי חקירה ללא מטרה מוגדרת הוא מיותר, אך כאשר ישנה מטרה ברורה, הפוליגרף הופך למכשיר אפקטיבי ומומלץ ביותר. כמובן, יש לבדוק כל מקרה לגופו. עם זאת, אין לזלזל בחשיבות המכשיר ובפוטנציאל החקירה הטמון בו.

טלפון 24 שעות ביממה: 03-6058605    מען: יגאל אלון 98, תל אביב.  דואר אלקטרוני: lior-pi@zahav.net.il       מכתבים: ת.ד. 22331, תל אביב, מיקוד 61222